ماه تمام

ایام حج است . مکه این روزها در تکاپوی پذیرایی از کسانی است که به رسم ابراهیم،برای طواف کعبه می آیند. از گوشه گوشه عالم، حاجی به سمت مکه سرازیر شده است. کعبه سنگی است تا ره گم نشود اما کعبه ی راستین کجاست؟ مگر باطن کعبه جز حسین است؟

در این گیر ودار که کعبه راستین در خطر ابرهه است،بی خبران سرگرم حجی دیگرند، اینان نمیدانند هستی بر مدار حسین می چرخد. در این میان تنها کوفه است که تکانی می خورد. پیک در پیک نامه  می آید اما آیا میتوان به مرد نمایان کوفه دل بست؟ تاریخ میگوید: نه. مگر ماجرای  ماه غریبستان کوفه و شب های پر رمز وراز چاه و نخلستان علی فراموش شدنی است؟ اما نه! و حسین حج را نیمه رها میکند و راه کوفه در پیش میگیرد. میرود تا سرنوشت تاریخ را با خون  رقم بزند. گاه ،عزت و افتخار، در صلح سبز حسنی است و گاه در پیکار سرخ حسینی .

قافله عاشورا خیمه در کربلا می زند ، تا سرخ ترین روز تاریخ  رقم بخورد تا جایی که هفتاد و دو کهکشان در مدار عشق به وصل برسند. شاید اگر کودک شش ماهه ی حسین(ع)  در کربلا به خون نمی غلتید غزل گریه کربلا ، بیت الغزل نداشت و شاید ضرباهنگ  دو بیتی  هیهات من الذله ، این همه بر جان عاشقان کاری نبود. حالا بعد از آن همه طوفان، حسین در کربلا آرام گرفته است. جایی که آرامگاه دل های بی قرار است و راز ماندگاری و دلبری حسین، در آزادگی اوست. بیرقی که برای مانایی اش، فدا شدن عباس ها و علی اکبرها آسان می نماید.

از کتاب نجوای شبانه- جمعی از نویسندگان

نوشته شده در پنج شنبه سیزدهم آبان 1389 ساعت 23:21 توسط fahim 43 2 نظر


» قسمتی از حدیث لوح جابربن عبدالله انصاری
» مرحوم حاج سید محمد تقی مشیری
» پیام غدیر را برسانیم
» تحلیل دکتر حسن عباسی از فیلم ملک سلیمان:
» حج غریبستانكد ماوس